DOULA MONIKA

 

http://WWW.DOULAMONIKA.PL

 

Poniżej przedstawiamy zarys tematów zajęć w naszej bliskościowej szkole rodzenia. To co odróżnia ją od innych szkół, to oprócz przekazywania Wam najnowszej wiedzy, naszą misją jest wzbudzenia w Was kochane mamy przekonania, że jesteście w absolutnie najpiękniejszym czasie swojego życia, a poród może być dla Was źródłem mocy i pozytywnym wydarzeniem.

Zajęcia są prowadzone przez Doulę Monikę Sopot oraz położną pracująca na oddziale porodowym.

1. Ciąża i co dalej.

Spotkanie integracyjne. Przedstawienie programu zajęć. Pytania i odpowiedzi, to o co chciałabyś zapytać lekarza ale się boisz

Na tym spotkaniu poruszamy ogólne problemy dotyczące ciąży, takie jak: odżywianie (również w cukrzycy ciężarnych), emocje, kontakt z dzieckiem pod naszym sercem, zmiany w ciele. Zastanowimy się jak świadomie możemy wpłynąć na jakość narodzin dziecka. 

Porozmawiamy o prawach ciężarnych w pracy, oraz o opiece medycznej  na jaką mama może liczyć.

2. Przygotowanie do porodu. 

Na tym spotkaniu omówimy pracę z lękiem przed porodem, poznamy rolę hormonów porodowych, omówimy symptomy porodu, role osoby towarzyszącej w tym rola Douli, omówimy plan porodu, niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu, w tym masaż Rebozo, poznamy urządzenie TENS, wizualizacje, afirmacje, ćwiczenia oddechowe, masaż. Wybór miejsca (z uwzględnieniem wytycznych porodu w domu) warunki opieki porodowej w poszczególnych szpitalach w Poznaniu i Wielkopolsce.

3. Poród Położna 

Kiedy powinniśmy jechać do szpitala, fazy porodu, aktywne pozycje porodowe, standardy opieki okołoporodowej, ochrona krocza przed nacięciem,  porody zabiegowe, znieczulenia medyczne. Te zajęcia to najświeższa wiedza przekazywana przez położną aktywnie pracującą na bloku porodowym.

4. Nareszcie razem. 

Kontakt skóra do skóry, zabiegi u dziecka,  znaczenie pierwszych chwil, prawa w połogu, Karmienie noworodka korzyści naturalnego karmienia dla mamy i dziecka, podstawy dobrego startu w laktacji (mity i prawdy, dieta mamy karmiącej). Fizjologia laktacji. Warunki opieki nad mama i dzieckiem w poszczególnych szpitalach w Poznaniu i Wielkopolsce.

5 Pielęgnacja i zdrowie noworodka Położna.

Prawidłowe noszenie, kąpiel, ubieranie, wizyty patronażowe, żółtaczka, szczepienia, kolki. Kąpiel dziecka w wiaderku i w wanience.

6 Połóg to dopiero początek. 

Dbanie o zdrowie w połogu, „baby blues”, relacje młodych rodziców co może się zmienić, ćwiczenia w połogu, uprawnienia macierzyńskie. Czwarty trymest ciąży, jego znaczenie dla rozwoju świeżorodka, wstęp do chustonoszenia dlaczego warto, podstawy masażu Shantalli.

 

Dodatkowo w trakcie zajęć będziemy malować brzuszki, relaksować się, dla słuchaczy przewidziana jest też „brzuszkowa” sesja zdjęciowa.

Serdecznie zapraszamy.

Koszt wszystkich spotkań to 300 zł/osoba, 350 para, istnieje możliwość udziału w wybranych spotkaniach koszt pojedynczego spotkania to 60 zł/osoba, 80 para.

Zapisy:

kontakt@instytutrodzicielstwa.pl

tel. 728979688